Harjoitusleiriviikko on täällä!

NHL-joukkueitten harjoitusleirit alkavat vihdoinkin tällä viikolla! Luojan kiitos NHL-toimittajien ei tarvitse juosta testeissä, eikä kukaan tule mittailemaan rasvaprosentteja kyljestä! Tässä muutama kommentti, potkaistaan kauan odotettu viikko alkuun.

Training Camp alkaa pian!

Varsinaiset NHL training campit pyörähtävät liikkeelle ihan pian, keskiviikkona, syyskuun 21. päivä. Ensimmäisenä päivänä ovat vuorossa perinteisesti lääkärintarkastukset ja kuntotestit. Sen jälkeen mennään jäälle, ja vauhti on heti alusta saakka hurja.

NHL training camp on rankka kokemus kaikille. Tänä syksynä ainakin Philadelphiassa. Kaikki tietävät, että John Tortorella tulee vaatimaan paljon. Jokainen valmistautuu jo senkin takia vielä vähän paremmin.

Tortsin valmentamat joukkueet ovat aina ensimmäisellä kaudellaan hänen tultuaan penkin taakse parantaneet. Niin kävi Tampassa, niin kävi New Yorkissa, niin kävi Vancouverissa ja niin kävi myös Columbuksessa.

Tämä valmentaja vaatii, ja muuttaa kulttuuria. Hän vaatii saman yrityksen ja saman valmistautumisen supertähdiltä ja nelosketjun osa-aikaiselta pelaajalta. Joka päivä. Kulttuuria ei muuteta lyhyessä ajassa (kulttuuri on yksi liikaa käytetyistä sanoista jääkiekossa, siksi sitä on niin hauskaa vlljellä!).

Tortorella saattaa olla yksi sen tyylisistä valmentajista, joitten “parasta ennen”-päivämäärä tulee kohti vähän nopeammin kuin monella muulla. Emme tässä yritäkään väittää muuta.

Olen yrittänyt seurata tulokasleirejä, ja -turnauksia toisella silmällä niin paljon kuin mahdollista. Cole Perfetti. Dylan Holloway. Paljon mielenkiintoisia nimiä. Joskus tulokasturnauksissa loistavat pelaajat katoavat jonnekin ennen pääleiriä. Joskus taas eivät.

PTO:t

Yksi tapa, jolla ilman sopimusta olevat veteraanipelaajat voivat vielä päästä NHL-joukkueeseen, on tehdä vaikutus harjoitusleirillä ilmestymällä sinne PTO-sopimuksen, eli “professional tryout contract”:in turvin.

Tässä joitakin nimiä, jotka yrittävät vielä pidentää NHL-uraansa tällä tavoin, sekä joukkueet, joitten leirille he ovat menossa.

 • Cody Eakin, Calary Flames.
 • Tyler Pitlick, St. Louis Blues
 • Eric Staal, Florida Panthers
 • Jimmy Vesey, New York Rangers
 • MIchael Stone, Calgary Flames
 • Daniel Sprong, Seattle Kraken
 • Thomas Hickey, New Jersey Devils
 • Scott Harrington, San Jose Sharks
 • Danny DeKeyser, Vancouver Canucks
 • Calvin de Haan, Carolina Hurricanes
 • Michael Dal Colle, Ottawa Senators
 • Derick Brassard, Ottawa Senators
 • Zach Aston-Reese, Toronto Maple Leafs
 • Zach Senyshyn, New Jersy Devils
 • Alex Chiasson, Arizona Coyotes
 • Victor Rask, Columbus Blue Jackets
 • Ben Harpur, Columbus Blue Jackets

Alex Chiasson on yksi ehdottomia suosikkejani. Erikoistilanteitten maalinedustaspesialisti, joka osallistuu nyt Arizonassa jo neljännelle harjoitusleirilleen PTO-sopimuksen turvin. Chiasson on pitkä, rightin puolelta mailallaan tosi ulottuvainen mies, joka osaa sijoittua oikein pienissä tiloissa.

Hän pääsi joukkueeseen ensin PTO:n kautta Washingtonissa ja voitti Stanley Cupin. Sitten hän tuli Edmonton Oilersin leirlle, sai paikan, ja teki 22 maalia ensimmäisellä kaudellaan. Vuosi sitten PTO:lla Vancouver Canucksin leirille ja 13 maalia.

PTO-pelaajien ei ole pakko odotella tarjousta seuralta, jonka leirillä he ovat. Olemme nähneet tapauksia, joissa pelaaja on napattu toisen seuran riveihin hyvien harjoituspeliesitysten jälkeen. Katsomoissa istuvat pro scoutit ovat tarkkana.

San Jose ja Evander Kane sopimukseen

NHL:n paha poika Evander Kane on onnellisesti Edmonton Oilersin jäsen ja täällä ollessaan ollut pelkästään ja ainoastaan hyvä poika. Helvetin hyvä poika.

San Jose Sharks ilmoitti viikolla päässeensä sopimukseen Kanen riitautetun sopimusasian kanssa. Käsitykseni mukaan Sharksilta jäi maksamatta noin $19 miljoonaa kolmen kauden ajalta, kun hänet potkaistiin pois joukkueesta.

Evander sai uuden diilin Oilersilta, jonka arvo on $16.5 miljoonaa seuraavalta kolmelta kaudelta. Sharksin sopima liigan ja pelaajayhdistyksen kanssa pitää ilmeisesti huolen siitä, että Evander Kanelle maksetaan noitten kahden summan erotus.

Maksu ei tule vaikuttamaan kummankaan seuran palkkakattoon. Jos olen oikein ymmärtänyt. Aika harvinainen tapaus. Mies saa ensin potkut joukkueestaan, ja ehkä koko NHL:stä. Seuraavaksi hän löytää itsensä Connor McDavidin ketjusta.

Odotan isoa kautta Evander Kanelta.

Phil The Thrill

Phil Kessel aloittaa kauden The Stripillä Las Vegasissa. Phil The Thrill ei ole myöhempien aikojen Elvis, vaan hänen alkava kautensa on täynnä jännää odotusta. Hymy on ainakin herkässä epävirallisilla jäävuoroilla otetuissa kuvissa.

Kessel on pelannut 1,204 NHL-runkosarjaottelua neljässä eri joukkueessa. Hän on tehnyt niissä 399 maalia ja 956 pistettä. Eli seuraava maali vie hänet kunniakkaaseen 400 maalin kerhoon. Jos hän onnistuu tekemään vielä 44 pistettä, hän pääsee tuhanteen pisteeseen. Phil teki viime kaudella 43 pistettä, joten täysin mahdollista.

Kaikista odotetuin virstanpylväs voi tulla seitsemän pelin päästä. Kaksinkertaisesta Stanley Cup-mestarista (molemmat Pittsburgh Penguinsissa, 2016 ja 2017) voi silloin tulla NHL-historian pisimmän yhtäjaksoisen putken pelannut mies.

Phil on ennen kauden alkua pelannut 982 peliä peräkkäin.

Patsas Dale Hawerchukille

Tyylikästä jääkiekkokulttuuria Winnipegissä.

Dale Hawerchukin muistoa kunnioitetaan näköispatsaalla.

Tässä Hawerchukin henkilökuva NHL-blogilla

Winnipeg Jets on kutsunut kaikki kannattajansa lokakuun ensimmäisenä edesmenneen seuralegendan näköispatsaan paljastamistilaisuuteen. Tilaisuus pidetään iltapäivällä ennen kotiavausta Edmonton Oilersia vastaan.

Paljon kutsuvieraita, Hawerchukin entisiä joukkuetovereita, ja ystäviä, on tulossa paikalle. Jokainen illan otteluun tuleva saa Dale Hawerchukin muistokolikon.

Viime viikolla kului tasan 25 vuotta siitä päivästä, kun “Ducky” otti kuuluisimman aloituksensa Slava Bykovia vastaan.

17 ohjausta

New York Rangersin Chris Kreider iski viime kaudella 52 täysosumaa runkosarjassa. Peräti seitsemäntoista niistä tuli ohjauksista. Joku voi pitää näitä “tuurimaaleja” helppoina tehdä, mutta jos niin on, mikseivät useammat pelaajat tee samoin?

Sinipaitojen ylivoimassa pelaaminen todella taitavien kavereitten kanssa ei tietenkään haittaa.

New York Rangers on yksi alkavan kauden mielenkiintoisista joukkueista seurata. Paljon muutoksia pelaavassa kokoonpanossa. Poissa ovat Alexandar Georgiev, Patrik Nemeth, Justin Braun, Frank Vatrano, Ryan Strome, Kevin Rooney ja Andrew Kopp.

Tilalle tullevat Jaroslav Halak, Louis Domingue, Vincent Trochek ja Ryan Carpenter.

Iso Juraf

Juraf Slafkovsky, NHL Draftin ykkösvaraus, on iso mies. Slovakian poika on vasta 18-vuotias. Hän ilmestyi Montreal Canadiensin tulokasleirille, jossa punnituksessa vaaka pysähtyi 238 paunan kohdalle. Tämä vastaa aika tarkalleen 108 kiloa.

Aika mukavasti näyttää Richard Zednikin vanha paita #20 päällään luisteleva superraskaan sarjan mies liikkuvan.

Montreal Canadiensin nuorten pelaajien jokaista liikettä ylianalysoidaan toki, mutta jotenkin tuntuu siltä, että Les Habitantsille on koittamassa uusi aikakausi. Täynnä isoa potentiaalia, jonka ulosmittaamisen polku on käytävä rauhassa askel kerrallaan.

UFA

Tilanne muuttuu päivittäin ja tunneittain, mutta vielä on suhteellisen isoja nimiä rajoittamattomien vapaitten agentiien listalla ilman sopimusta harjoitusleirien alkaessa.

P.K. Subban, Alex Galchenyuk, Sonny Milano ja Anton Strålman saattavat vielä olla listalla tätä luettaessa.

Jets lähtee kauteen ilman kapteenia

Odotimme, että NHL-historian eniten pelejä valmentanut (ykkösenä ja apulaisena yhteensä) Rick Bowness tulisi muuttamaan kulttuuria (siinä se sana taas on!) Winnipegissä omalla tavallaan Jetsin uutena päävalmentajana. Ei ihan samalla tavalla kuin John Tortorella tekee sen Philadelphiassa, mutta Bonesin kokemuksella jotain tulisi tapahtumaan.

Olemme jo muutaman vuoden epäilleet, että jotain on vialla Winnipeg Jetsin huoneen sisällä. Ulkopuolisina emme pysty sanomaan, mikä, tai mistä on ollut kysymys.

Winnipeg Jets ilmoitti perjantaina, ettei Blake Wheeler ole enää joukkueen kapteeni. Seura järjestelee pelaajien johtoryhmää uudelleen.

Tällaista tapahtuu aina joskus. Joe Thornton San Josessa ja Dustin Brown LA:ssä tulevat mieleen pelaajina, joitten paidoista otettiin C pois yhteisen edun nimissä.

Wheeler on ollut Jetsin kapteeni kuuden vuoden ajan. Hän on nyt 36-vuotias. Sopimusta, jonka AAV on $8.250 miljoonaa vuodessa on kaksi kautta jäljellä alkava kausi mukaanluettuna. Hän ei enää mitenkään pysty pelaamaan tuon luvun arvoisesti, eikä Jets pysty siirtämään tuollaista paperia toiseen seuraan millään keinolla.

Tällaisessa tilanteessa kapteenius voi tulla jo taakaksi pelaajalle.

Blake Wheeler sanoi kapteeniuden menetyksen tulleen yllätyksenä.

Rick Bowness sanoi, että tämä on osa joukkueen läpikäymää muutosta. Valmennusta muutettiin, peliä tullaan muuttamaan, Joukkueen tekemistavat muuttuvat. Niinpä myös johtamista on muutettava. Hän sanoi, ettei pelaaja välttämättä tarvitse kirjainta paitaansa ollakseen johtaja joukkueelleen.

Tämän kirjoittaneen rehellinen mielipide on se, että Bones on tutkinut uuden joukkueensa taustat, ja vankan kokemuksensa perusteella päätti toimia. Uusi valmentaja tottakai ei halua periä mitään edeltäjältään. Hän haluaa aloittaa puhtaalta pöydältä.

Muutos on joskus hyvästä.

Rick Bowness sanoi valmentaessaan Dallas Starsia kuplaplayoffien finaaliin, että hän on vain vanha kaveri, jolla on onnea saada olla vielä mukana. Ei anneta leppoisan ulkokuoren hämätä. Hän on vielä mukana tosissaan.

Tästä seuraa tietenkin spekulaatio siitä, kuka on Winnipeg Jetsin seuraava kapteeni. Kapteenin virka pysyy tärkeänä, etenkin kanadalaisissa NHL-joukkueissa. Nikolaj Ehlers? Adam Lowry? Kyle Connor? Pierre-Luc Dubois?

Muutos on, kuten jo tuli todettua, joskus hyvästä.

Täällä Jouni Nieminen, Edmonton


Scroll to top